Svozový kalendář na 2. pol. roku 2024 Typ: PDF dokument, Velikost: 234.99 kB
Upozornění pro platbu za komunální odpad na 2.pololetí 2024 Typ: PDF dokument, Velikost: 248.25 kB
26.března 2008 bylo Ministerstvem vnitra zaregistrováno občanské sdružení ZVONICE LOUNKY. Tvoří je několik místních občanů a také chalupářů, kterým tato obec přirostla k srdci natolik, že se zde cítí doma. Snaha dozvědět se co nejvíc z místní historie, poznat osudy současných i dávných obyvatel, zachovat tradice a oživit zdejší kulturní i společenský život nás přivedla k pořádání pravidelných výstav v prostorách předsíně zdejšího kostala sv.Mikuláše. Ta první proběhla v rámci oslav 920. výročí založení obce v srpnu 2008.
A jak o výstavě referoval místní tisk?
Nikdo ze členů občanského spolku ZVONICE nelitoval, že až o páteční půlnoci zaklapl zámek barokní předsíně kostela sv. Mikuláše. Výstava starých fotografií a dokumentů může v sobotu začít. Přijde ale vůbec někdo, když k oslavám 920 let obce je nachystáno tolik jiných lákadel? Jitrnice, hudba, mažoretky, kouzelník, tanec, koláče a soutěže a ...a...
Je sobota 30.srpna, 9 hodin, na zdi se třepotá vlajka obce Chodouny - Lounky. A v té chvíli přichází první návštěvník, paní Ludmila Palmová /80/. Chce si vše prohlédnout v klidu, bez tlačenic. Tlačenice? Ale byly, v některých chvílích se na malém prostoru tísnily i tři desítky lidí. Za dva dny jich přišlo přesně 515. Mnozí z nich i dvakrát. To aby si zavzpomínali společně se sousedem, jak je pan řídící Karfík učil správně psát slovo "lýtko" švihnutím rákoskou přes dotyčnou část nohy. Jak jeli povozem na Říp. Jak vyhráli ve Mšeném hokejový turnaj, Olda Adamců chytil na dvoře tajně kohouta a toho jim brácha hospodský udělal k slavnostní večeři.
Důvodem opakované návštěvy byl i fakt, že napoprvé si někteří zapomněli doma brýle. A do třetice - "tyhle fotky tady nemáte." Začala se zaplňovat "bílá místa" u jmen pod snímky, hlasité vzpomínky se za pár minut objevily jako texty přišpendlené na posledních volných plochách panelů.
Je sedm večer, sobotní část výstavy končí. Neděli čekáme slabší, lidé budou vyspávat, mysleli jsme si my organizátoři. Kdepak! Stejný počet návštěvníků jako v sobotu. Postávají, debatují, na snímcích hledají známé tváře, příbuzné, zmizelé domy, místa. Rampa, kde teď rostou vysoké stromy, byla zelenou loučkou. Výňatky z pěti kronik i některé originální svazky. Natáčení filmu Starci na chmelu. Zápisky četnické stranice. Dramatické chvíle života Lounek roku 1942 v obklíčení gestapáckou jednotkou. Povodně. Pěstitel a exportér chmele pan Valoušek, další člen rodu coby předseda fotbalové Slávie a místopředseda FIFA na tribuně s prezidentem Benešem, jinde se slavným Pepi Bicanem či Vlastou Burianem. Zatímco se ti nejmenší ohánějí cepem na mlácení obilí a prstíky zkoušejí pevnost drátěných ok ve chmelařském sítu, rodiče plní stránky pamětní knihy. Nejen slovy uznání, díky a obdivu, ale i osobním vyznáním.
" Stále vzpomínám a nikdy nezapomenu na mladá léta v Lounkách. Vzpomínky se stále vrací a děkuji proto za krásnou výstavu, kterou zdejší dobří lidé uspořádali." - " To to letí, to to letí..." - " Děkuji spoluobčanům, kteří na rozdíl ode mne zůstali a dále udržují tradice." - Snad nejvýstižněji zhodnotil smysl výstavy K.H.Auge z Bad Homburgu v Německu. Vyslovil přání, aby lidé i dnes žili pospolitě a měli k sobě tak blízko jako kdysi, a to nejen v Lounkách. Široký geografický záběr. Obce na Roudnicku a Litoměřicku, ale i Krupka, Teplice, Děčín, Ústí nad Labem, Liberec, Znojmo, Brno, České Budějovice, Praha, několik německých měst.
Je neděle šest večer, přichází poslední návštěvník. Fotbalový trenér a stále hráč, Mirek Zajíček /44/. Prohlížíme, loučíme se, balíme. Doufáme, že ne nastálo. Podaří-li se získat prostory, například rekonstrukcí zvonice kostela, mohla by vzniknout i expozice trvalá. A kdoví, snad i malé muzeum, trvalý sen lidí z občanského spolku ZVONICE. Pro začátek je tu slušná částka dobrovolného vstupného, která bude použita na postupnou obnovu zvonice a pořádání kulturních akcí. Díky vám, kdo jste přišli, přispěli i jinak pomohli. Máme už nápady na další výstavy a jejich náplň.
dr.Zdeněk Tomáš
A nelenili jsme. Díky lidem, kteří nabídli další vzpomínky, fotografie, dopisy a jiné dokumenty se podařilo vše soustředit a připravit výstavu další. Konala se v den státního svátku 28.září 2009 a nesla název NÁVRATY.
A opět reference z místního tisku.
Loňská tradice v přísálí kostela sv.Mikuláše v Lounkách pokračovala i letos. Výstava s názvem NÁVRATY, kterou připravilo občanské sdružení ZVONICE, se stala opět místem vzpomínek i nečekaných setkání, tentokrát pro více než 200 návštěvníků. " Tak jsem si konečně přečetla, proč u nás hořela stodola," podotkla obyvatelka Chodoun při pohledu na otevřenou stránku Denníku požárniho. Snad nejčastějším místem vzpomínek se stal panel se školními fotografiemi, kde lidé hned na místě doplňovali chybějící údaje. "To musí být někdy z poloviny druhé světové války. A tady, kde máte otazník, to je přece Máňa Barcalová," shodly se paní Janovská s paní Suchou. Dva originální plány na stavbu obecní školy v Lounkách z let 1908 a 1909 by tu nevisely, nebýt paní Věry Šťastné, která je po povodních v roce 2002 vytáhla kdesi z popelnice.Péče o zeleň nebyla louneckému zastupitelství na přelomu roku 1900 ničím neobvyklým.
Nakupovaly se a sázely stromky, výrobcům košíků se pronajímaly u Labe tzv. prutníky. Obecní zastupitelstvo dokázalo zpeněžit i obecní ovoce, listí, staré stromy a rákos. Výtěžek putoval zejména na stavbu silnice k Černěvsi, podporu obecné školy, ale např.také na pomoc chudým. Originál jedné takové prosby o finanční příspěvek a přístřešek studovali s dojetím zejména starší návštěvníci výstavy. Originál podřipského i kyjovského kroje, rakousko-uherská platidla a společenské medaile nebyly jedinými dobovými lákadly. "Snad by se vám to mohlo hodit," podotkl Jan Poc, a na stolku přibyly další předměty. Postupně se objevovaly i darované nebo zapůjčené fotografie, dokumenty a telefonické odkazy na lidi, kteří mají doma kus historie Lounek. S nečekaně příznivou odezvou se stala kolekce fotografií přírodních zákoutí obce i doprovodné verše. Slavní rodáci a lidé, kteří proslavili jméno Lounek, měli na výstavě rovněž své zastoupení. Mladší generace pozorně studovala snímek fotbalové Sparty z roku 1984, kde nechybí ani tehdy 28 letý Vlastimil Calta. Pamětníci si zase oživili vzpomínky na pana Rákose, Kratochvíla, Vostrovského či pana řídícího Karfíka.
Snad nikdo nepřešel bez povšimnutí dvě fotografie označené SOUTĚŽ PRO VÁS, na kterých byly dva novomanželské páry z doby před více než půlstoletím. " Jéé, to je naše babička!" vypískla malá Kačka Zajíčková, která si výstavu prohlédla spolu s dalšími patnácti dětmi z chodounské školy a školky. "Díky za velmi pěknou výstavu a vzpomínky na obec Lounky. Její dějiny si ji plně zaslouží!" - To říká jeden ze zápisů v pamětní knize. Další dodává: "Věřím, že sdružení Zvonice bude nadále v takových aktivitách pokračovat." Pisatelce slibujeme, že pro rok 2010 zase "něco" chystáme. Už teď se můžete těšit např. na vzpomínky o loupení májek, šatlavě v místní pastoušce, o tajemné chodbě pod Labem, patáliích s obecním strážníkem, na historii i dnešek mlýnů v obci, spoustu fotografií, originálních dokumentů a dobových předmětů.
dr. Zdeněk Tomáš
Kontakty: OS ZVONICE e-mail: lounkyzvonice@seznam.cz kontaktní osoba: Mgr.Zdena Tomášová, Lounky č.28, telefon: 416849099, mobil 731527280
občanské sdružení Zvonice : Občanské sdružení ZVONICE Lounky IČO:22678115 bankovní spojení: 224812008/0300.
Fotogalerie:
Fotogralerie 2008
2015 Rekonstrukce budovy ZŠ a MŠ a Kulturní dům schodiště byl podpořen Ústeckým krajem
Projekt č.16/SML1397- "Dějepis Chodoun a Lounek" je podporován Ústeckým krajem
Projekt č16/SML3745 - "DSP pro Multifunkční dům" je podporován Ústeckým krajem
Projekt 16/SML3653 - "Oprava střešní krytiny OÚ Chodouny 20" je podporován Ústeckým krajem
Projekt č.17/SML /3069 "Technika na údržbu zeleně"byl podpořen Ústeckým krajem
Projekt č.17/SML/3068 "Veřejné osvětlení" byl podpořen Ústeckým krajem
Projekt č.18/SML4416/SOPD/RR "Valníček na zeleň" byl podpořen Ústeckým krajem
Projekt 18/SML4607/SoPD/SPRP " Výročí 930 let obce Lounky" byl podpořen Ústeckým krajem
Projekt 19/SML0691/SOPD/RR "Rekonstrukce komunikace Lounky" je spolufinancován Ústeckým krajem
Projekt 19/SML1955/SOPD/RR "Veřejné osvětlení Chodouny" je spolufinancován Ústeckým krajem
Projekt č.19/SML3050/SoPZPZ "Sběrné místo Chodouny" byl podpořen Ústeckým krajem
Projekt č.22/SML0112/SoPD/ZPZ
"Popelnice na tříděný odpad a bio" byl podpořen Ústeckým krajem
Projekt č.22/SML1544/SOPD/RR "Pergola s podlahou" byl podpořen Ústeckým krajem
Projekt č.23/SML223 Obecní úřad byl finančně podpořen Ústeckým krajem
Sledujte informace z našeho webu na svých chytrých telefonech. Využívejte naši novou mobilní aplikaci – V OBRAZE.